Jak dojechać do lotniska

Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy położony jest na obrzeżach miasta Gdańsk, dzielnica Matarnia, nieopodal wsi Rębiechowo, od której wzięła się jego nazwa. Port lotniczy posiada doskonałą lokalizację, usytuowany jest 10km od centrum Gdańska oraz Sopotu oraz 23km od Gdyni do której dojechać możemy szybko trójmiejską obwodnicą. Gdańsk- Rębiechowo to trzeci pod względem przepustowości port lotniczy w kraju, zaraz po warszawskim Okęciu oraz krakowskich Balicach. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy stanowi również lotnisko zapasowe dla stołecznego portu Chopina.

Port Lotniczy w Rębiechowie wybudowany został w latach siedemdziesiątych i oddany został do użytku 2 maja 1974 roku. W roku 1993 przekształcony został w spółkę prawa handlowego, którego właścicielami stały się władze miejscowe, samorządowe. Województwo pomorskie posiada 31,45% udziału w lotnisku, Gdańsk- 29,45%, Gdynia 1,14% oraz Sopot 0,35%. Pozostałe udziały należą do prywatnych inwestorów oraz państwowego przedsiębiorstwa Porty Lotnicze (37,61%).

W 2004 Port Lotniczy Gdańsk- Rębiechowo oficjalnie otrzymał nazwę im. Lecha Wałęsy.

Port Lotniczy w Gdańsku- Rębiechowie stale się rozwija. Z roku na rok rośnie liczba korzystających z portu podróżnych. W 2006 roku z portu lotniczego, według statystyk, skorzystało milion pasażerów. Rok później liczba ta wzrosła do dwóch milionów.

W 2012 roku do użytku został oddany nowy terminal dofinansowany ze środków unijnych. Piersi pasażerowi zostali odprawieni z Terminala o nazwie Miasto 6 kwietnia, tego samego roku.

Rok 2010 by okresem intensywnego wzrostu ruchu pasażerskiego. Port lotniczy zyskał przeszło 20 nowych połączeń. Aktualnie Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy może obsłużyć rocznie aż 5 milionów pasażerów. Ze względu na wciąż rosnącą liczbę podróżnych w pobliżu portu lotniczego oddano do użytku 6 strategicznych inwestycji, a liczba planowanych przedsięwzięć wciąż rocznie. Można przyjąć, że port lotniczy w Gdańsku jest jednym z najprężniej rozwijających się lotnisk w Polsce.

Korzystający z lotniska pasażerowie najczęściej wybierają się w podróż do Warszawy, Oslo, Londynu (Luton, Stansted), Monachium, Frankfurtu, Kopenhagi, Dortmundu, Sztokholmu (Arlanda, Skavsta) czy do Krakowa. Większość z wyżej wymienionych portów lotniczych to porty przesiadkowe, co oznacza, że lotnisko umożliwia korzystanie z dużych portów na terenie Europy.

Lotnisko im. Lecha Wałęsy posiada niemalże 50 połączeń z portami na terenie kraju i w Europie. Z Gdańska wylatują również samoloty czarterowe, których liczba stale rośnie. Polacy najczęściej latający na wycieczki z Gdańska udają się do kurortów w Bułgarii, Chorwacji, Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Tunezji oraz Turcji.

Nad bezpieczeństwem podchodzących do lądowania samolotów czuwają niezawodne, nowoczesne systemy ILS, pierwszej kategorii. Od 2013 planowana jest modernizacja systemu łączności, systemu energetycznego lotniska, systemu sterowania światłami nawigacyjnymi. Stopniowo wdrażane plany poprawy klasy lotniska możliwe są dzięki Centrum Unijnych Projektów Transportowych i przewidują wykorzystanie wielomilionowych dotacji z funduszy unijnych.

Gdańskie lotnisko obsługiwane jest również przez firmy zewnętrzne, obsługą samochodów lotniskowych, załadunkiem i rozładunkiem bagażu, transportem pasażerów na płycie zajmuje się GDN Airport Services Sp. z o. o. Posiłki dla podróżnych dostarcza Lot Catering, natomiast paliwo lotnicze Shell Polska, Totalfinaelf oraz Grupa Lotos Gdańsk.

Na lotnisko dojechać można zarówno samochodem osobowym, który zaparkować można na pobliskich parkingach. Niezmotoryzowani podróżni na miejsce mogą się dostać również komunikacją miejską. Władze miasta Gdańsk uruchomiły kilka linii autobusowych kursujących do portu lotniczego. Do portu lotniczego im Lecha Wałęsy dostać można się autobusami ZTM Gdańsk linii- 110 i 210 oraz autobusem ZKM Gdynia linii numer 510.


Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>